Biegasz zbyt intensywnie? Lekki jogging skutkuje dłuższym życiem

Swobodny, niegwałtowny jogging może podarować ci dłuższe życie, jak sugeruje najnowsze badanie. Gwałtowne, intensywne bieganie za to może przynieść niekorzyść.

Naukowcy zebrali informacje od około tysiąca zdrowych osób uprawiających jogging, w wieku od lat 20 do 86, a także od 400 – również zdrowych osób, które nie uprawiają tego sportu i mają raczej siedzący tryb życia.

Analiza tych danych pokazała, iż biegacze mieli o 78 procent mniejszą szansę na to, iż umrą na przestrzeni kolejnych dwunastu lat badań, od tych, którzy nie uprawiają sportowego trybu życia.

„Lekki jogging” oznacza w tym wypadku bieganie z prędkością nie większą, aniżeli 8 km na godzinę, kilka razy w tygodniu, nie dłużej niż 2,5 godziny łącznie.

Ci zaś, którzy biegają gwałtownie (z prędkością większą niż 11 km na godzinę, dłużej niż przez 4 godziny w tygodniu), mają takie same szanse na śmierć w trakcie badania, jak ci, którzy powstrzymują się od tego rodzaju sportu.

Według doktora Karola Watsona, kardiologa z University of California w Los Angeles, umiarkowana ilość joggingu łączy się z największymi szansami na długie życie. A jednak, gdy ludzie robią to zbyt długo i intensywnie, korzyści zdrowotne gwałtownie spadają.

Dodaj komentarz