Bandaże z czujnikami będą monitorować stan zdrowia pacjentów

Bioscope to projekt badawczy, mający na celu wynalezienie niezwykłych bandaży potrafiących nadzorować stan zdrowia noszących go pacjentów, w tym ich temperaturę ciała, puls, zmiany ustrojowe oraz bezprzewodowo przesyłać uzyskane dane do komputerów.

Czujniki zostaną wmontowane w bandażu, pozwalając personelowi szpitalnemu umieścić je na pacjencie wedle własnego uznania. Tempo bicia serca ma być mierzone przez aktywność elektryczną, która zostanie pobudzona pod wpływem skóry pacjenta.

Temperaturę będą rejestrowały zamontowane w bandażu specjalne termometry, a zmiany ustrojowe ma badać przyspieszeniomierz. Dźwięki z wnętrza organizmu, pozwalające na oszacowanie stanu zdrowia pacjenta, będą odbierane przez mikrofony kontaktowe.

Projekt Bioscope został założony przez zespół pielęgniarek, inżynierów oraz informatyków z Narodowego Uniwersytetu w Tajpej w Tajwanie. Wynalazek ma pozwolić na używanie tych sensorów, które w danym momencie są potrzebne. Celem badań zespołu jest umożliwienie stawiania podstawowych diagnoz pacjentom na podstawie zgromadzonych danych oraz pozyskiwanie informacji o ich zdrowiu nawet po opuszczeniu szpitala.

Bandaż zostanie zaprezentowany na konferencji UbiComp, która odbędzie się w Seattle.

Dodaj komentarz