Badanie: Pozytywny efekt większości diet zanika…
Zdaniem ekspertów, pozytywny efekt większości diet zanika po sześciu miesiącach – donosi „British Medical Journal”.
Lekarze doszli do wniosku, że pozytywny wpływ większej liczby badanych diet, trwał nie dłużej niż sześć miesięcy, a po 12 miesiącach różne wskaźniki organizmu wracały do swoich poprzednich wartości. Prace naukowe oparto na usystematyzowaniu ponad 120 badań losowych z udziałem 21 942 pacjentów, których średni wiek wynosił 49 lat.
Nowe programy odchudzania porównano z klasyczną dietą, która opiera się na spożywaniu żywności o niskiej zawartości węglowodanów i tłuszczów i prowadzi do umiarkowanej utraty wagi i ciśnienia krwi po sześciu miesiącach. Naukowcy odkryli, że większość diet traci skuteczność po 12 miesiącach. Co więcej, najskuteczniejsze wyniki (obniżenie ciśnienia, utrata 4-5 kilogramów masy) odnotowano w szóstym miesiącu stosowania diety.
Artykuł mówi, że z umiarkowaną pewnością można argumentować, że większość nowych diet nie jest skuteczna na dłuższą metę. Jednocześnie różnice między nimi są niewielkie.
Pod koniec marca hiszpański kardiolog Juan Pablo Canepa ujawnił zawartość zdrowej, jego zdaniem, diety. Dieta ta powinna obejmować owoce, warzywa, płatki zbożowe, chleb pełnoziarnisty, ryby i oliwę z oliwek jako substytut żywności o wysokiej zawartości tłuszczu. Kardiolog odradzał także palenie i branie narkotyków oraz nadużywanie alkoholu.