Badanie: Odkryto związek między rakiem piersi a cukrzycą

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (UCSD) odkryli związek między rakiem piersi a cukrzycą typu 2. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Nature Cell Biology”.

Podczas badań naukowcy przeanalizowali cząsteczki wydzielane przez komórki rakowe. Okazało się, że cząsteczka miR-22 RNA jest nadprodukowana w nowotworach. Mikrobiolodzy następnie wstrzyknęli te cząstki myszom doświadczalnym. Kolejne obserwacje wykazały, że duża ilość miR-122 przedostaje się do komórek trzustki, gdzie zaczyna zakłócać normalną produkcję insuliny.

Za pomocą tego procesu cząsteczki dostarczają sobie pożywienia do wzrostu i reprodukcji, jednocześnie pobierając niezbędne pierwiastki z sąsiednich komórek.

W wyniku zaburzeń produkcji insuliny, we krwi wzrasta poziom cukru, co prowadzi do problemów z krążeniem krwi, a także rozwoju cukrzycy, chorób układu nerwowego i odpornościowego.

Wcześniej naukowcy z University of Technology Sydney odkryli w laboratorium, że związek berberyny występujący w berberysie i gorzkniku, może hamować wzrost komórek raka płuc.

Dodaj komentarz