Badania szczepionek przeciwko koronawirusowi w Wielkiej Brytanii zakończone sukcesem

Wstępne badania kliniczne szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 opracowanej w Wielkiej Brytanii wykazały, że jest ona bezpieczna, powoduje niewiele skutków ubocznych i pomaga rozwinąć trwałą odpowiedź immunologiczną. Pomyślne wyniki testów zostały opisane w komunikacie prasowym na portalu MedicalXpress.

W badaniu wzięło udział 1077 zdrowych dorosłych w wieku od 18 do 55 lat, którzy nie mieli COVID-19. Testowanie przeprowadzono od 23 kwietnia do 21 maja 2020 roku.

14 dni po szczepieniu ochotnicy wykazywali odpowiedź komórek T, a po 28 dniach wytworzyły się przeciwciała. Jednak nie wiadomo jeszcze, czy szczepionka spełnia wszystkie niezbędne wymagania. Powinna ona zapewniać ochronę przed COVID-19 przez co najmniej sześć miesięcy, w tym u osób starszych i osób z chorobami przewlekłymi oraz zmniejszać prawdopodobieństwo przeniesienia wirusa poprzez bezpośredni kontakt.

Działania niepożądane obejmują: zmęczenie, bóle głowy i mięśni, ból w miejscu wstrzyknięcia, złe samopoczucie, dreszcze i gorączkę. Jednocześnie efekty uboczne były słabsze u ochotników, którzy przyjmowali również paracetamol. Ponadto lek nie wpłynął na immunogenność szczepionki.

Dodaj komentarz