Badania potwierdzają, że interakcje społeczne chronią naszą pamięć
Aktywność społeczna, szczególnie w późniejszym okresie życia, przynosi wiele korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Jednym z nich jest fakt, że interakcje społeczne w grupie, mogą chronić przed spadkiem zdolności poznawczych – wynika z najnowszych badań.
Pomysł, że posiadanie bogatego życia społecznego, może pomóc w ochronie zdrowia jednostki, wcale nie jest nowy. Wiadomo, że starsi ludzie, którzy pozostają w bliskim kontakcie z przyjaciółmi, dłużej zachowują lepszą pamięć i inne zdolności poznawcze niż ich samotni rówieśnicy.
Badacze z Ohio State University w Columbus postanowili spróbować wyjaśnić to zagadnienie. Aby to zrobić, pracowali z modelem myszy, ale nie przyjęli takiego samego podejścia, jak wcześniejsze badania nad gryzoniami. W istniejących badaniach wykorzystujących modele zwierzęce, badacze dali niektórym zwierzętom wiele okazji do interakcji ze środowiskiem i do eksploracji, podczas gdy inne gryzonie miały mniej takich możliwości.
Tym razem, prowadząca badania, doktor Elizabeth Kirby i jej koledzy, pracowali z podstarzałymi grupami lub parami mysz, przy czym wszystkie zwierzęta miały równe szanse uczenia się i odkrywania. Strategia ta, jak wyjaśnia zespół, pozwoliła im ustalić, jakie różnice w przywoływaniu wspomnień i uczeniu się, można przypisać łączności społecznej.
Nasze badania sugerują, że posiadanie większej sieci społecznościowej, może pozytywnie wpływać na starzejący się mózg – poinformowali badacze.
Zespół opublikował swoje wyniki w czasopiśmie Frontiers in Aging Neuroscience.