Badania nad drobnoustrojami jelitowymi mogą zmniejszyć lęk

Probiotyki to żywe organizmy naturalnie występujące w niektórych produktach spożywczych, które są również znane jako „dobre” lub „przyjazne” bakterie, ponieważ zwalczają szkodliwe bakterie i zapobiegają ich osiadaniu w jelitach.

Regulacja mikroorganizmów jelitowych za pomocą probiotyków i suplementów, może pomóc ludziom złagodzić ich poziom lęku – sugerują najnowsze z badań.

Objawy lękowe są powszechne u osób z chorobami psychicznymi i różnymi zaburzeniami fizycznymi, zwłaszcza związanymi ze stresem – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie „General Psychiatry”.

Badania wykazały, że mikroflora jelitowa – biliony mikroorganizmów w jelitach, które pełnią ważne funkcje w układzie odpornościowym i metabolizmie poprzez dostarczanie niezbędnych mediatorów zapalnych, składników odżywczych i witamin – może pomóc w regulowaniu niektórych funkcji mózgu.

Ostatnie analizy sugerują również, że choroby psychiczne mogą być leczone poprzez regulację mikroflory jelitowej, ale nie ma konkretnych dowodów na poparcie tego twierdzenia, ponieważ kwestia ta wymaga jeszcze dalszych, bardziej szczegółowych badań.

Dodaj komentarz