Badania moczu mogą pomóc w zapobieganiu rakowi szyjki macicy
Rak szyjki macicy występuje coraz częściej u kobiet w wieku od 30 do 35 lat. Jednak etap przedrakowy jest wykrywalny już około 5-10 lat wcześniej, gdy nawet jedna trzecia kobiet nie uczestniczy w badaniu wymazu.
Zdaniem lekarzy, badanie moczu może być tak samo skuteczne jak badanie wymazu w zapobieganiu rakowi szyjki macicy i może znacznie zwiększyć wskaźniki uczestnictwa w badaniach przesiewowych.
Badania opublikowane w czasopiśmie „BMJ Open” wykazały, że badanie moczu było tak samo skuteczne, jak rozmaz szyjki macicy przy pobieraniu wirusa brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka (HPV), wirusa wywołującego raka szyjki macicy.
Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze w Wielkiej Brytanii stwierdzili, że badanie moczu może pomóc zwiększyć liczbę kobiet poddawanych badaniom przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy.
Jesteśmy bardzo podekscytowani tym badaniem, które naszym zdaniem, może znacząco zwiększyć wskaźniki uczestnictwa w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy w kluczowej grupie demograficznej – powiedziała Emma Crosbie, która prowadziła badania.