Alkohol szczególnie niebezpieczny dla młodzieży

Grupa naukowców z University of Oregon Health and Science odkryła, że ​​spożywanie alkoholu w dzieciństwie i okresie dojrzewania, spowalnia prawidłowy rozwój mózgu.

Badacze przeprowadzili eksperyment z udziałem 71 przedstawicieli małp rezus, w wieku od trzech do pięciu lat. Wiek ten odpowiada okresowi rozwoju młodzieży w wieku od 12 do 17 lat. Zwierzęta zostały podzielone na grupy, w których jedna z naczelnych piła tylko wodę, a druga roztwór alkoholu.

Sześć miesięcy później, naukowcy porównali rozmiar mózgu zwierząt za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) i stwierdzili, jaka ilość alkoholu niekorzystnie wpływa na jego rozwój. Okazało się, że przy intensywnym spożywaniu alkoholu (około czterech piw dziennie), każdy gram czystego alkoholu spożywanego na kilogram masy ciała, zmniejsza roczną objętość przyrostu tkanki nerwowej o około 0,25 centymetra sześciennego.

Eksperci podkreślają, że mózgi nastolatków są bardziej wrażliwe na alkohol niż mózgi dorosłych, ponieważ połączenia między komórkami nie są u nich tak silne i łatwiej je zniszczyć. Zdaniem badaczy, picie alkoholu podczas formowania mózgu, może negatywnie wpływać na zdolność uczenia się.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „eNeutro”.

Dodaj komentarz