8 wczesnych objawów choroby Parkinsona
Choroba Parkinsona to zaburzenie układu nerwowego, które dotyka około 1% osób w wieku 65 lat i starszych. Objawy zwykle rozwijają się powoli – na początku mogą być bardzo subtelne, więc łatwo je przeoczyć.
Do charakterystycznych objawów choroby Parkinsona zalicza się drżenie i powolne, sztywne ruchy. Jeśli ktoś zauważy objawy choroby Parkinsona, powinien skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania konsultacji. Wczesne leczenie może poprawić długoterminowy wynik dla tej choroby.
Oto 8 wczesnych objawów choroby Parkinsona:
1. Drżenie ciała
Drżenie rąk, nóg lub podbródka to kluczowe objawy choroby Parkinsona. Drżenie związane z chorobą Parkinsona nazywane jest „drżeniem spoczynkowym”. Oznacza to, że drżenie ustaje, gdy dana osoba zaczyna używać wskazanej części ciała. Na początku drżenie jest bardzo subtelne. Wraz z postępem choroby, zaczyna się jednak nasilać. Drgania pojawiają się zazwyczaj po jednej stronie, a później rozprzestrzeniają się na inne części ciała.
2. Trudności z chodzeniem
Subtelne zmiany w chodzeniu mogą być wczesnym objawem choroby Parkinsona. Osoba, która cierpi na chorobę Parkinsona, może chodzić powoli lub przeciągać stopy w trakcie chodzenia. Może także chodzić w nieregularnym tempie – nagle iść szybciej lub wolniej, bądź zmieniać długość kroku.
3. Bardzo drobne pismo
Mikrografia to zaburzenie neurologiczne, które polega na stopniowym zmniejszaniu się liter w trakcie pisania, a pismo staje się coraz mniej czytelne. Lekarze łączą mikrografię ze stanami medycznymi, które wpływają na układ nerwowy lub zaburzenia neurodegeneracyjne, takie jak choroba Parkinsona.
4. Utrata węchu
Hiposmia występuje, gdy ktoś traci zdolność do wąchania. Nazywa się to także dysfunkcją węchową. Utrata węchu jest stosunkowo częstym objawem, dotykającym 70-90% osób z chorobą Parkinsona. Utrata węchu jest jednym z najbardziej zauważalnych objawów choroby Parkinsona, który nie jest związana z ruchem.
Osoby z hiposmią jako objawem choroby Parkinsona, mogą doświadczać:
- stępionego węchu
- trudności w wykrywaniu zapachów
- trudności w identyfikacji zapachów
- trudności w odróżnianiu zapachów
Lekarze używają testów identyfikacji zapachów do diagnozowania hiposmii, ale ich dokładność jest bardzo różna. Zdiagnozowana hyposmia nie zawsze oznacza, że ktoś cierpi na chorobę Parkinsona. Zmysł węchu może się zmieniać z wielu powodów, takich jak: wiek, palenie tytoniu lub narażenie na ostre chemikalia. Hiposmia jest również objawem innych schorzeń, w tym choroby Alzheimera i choroby Huntingtona.
5. Problemy ze snem
Osoba we wczesnych stadiach choroby Parkinsona może doświadczać różnych problemów ze snem. Choroba Parkinsona może poważnie wpływać na jakość snu.
Osoby z chorobą Parkinsona mogą doświadczać wielu objawów związanych ze snem, takich jak:
- bezsenność
- nadmierne zmęczenie w ciągu dnia
- narkolepsja
- bezdech senny
- koszmary senne
- niekontrolowane lub sporadyczne ruchy podczas snu
6. Bradykinezja
Bradykinezja to termin oznaczający powolność lub brak ruchu. Bradykinezja powoduje różne objawy, takie jak sztywność kończyn i powolne ruchy. Osoba, która ma bradykinezję, może chodzić wolniej lub mieć trudności z rozpoczęciem ruchu. Niektóre osoby, u których występuje ten objaw, mogą błędnie zinterpretować to jako osłabienie mięśni. Jednak nie wpływa on na siłę mięśni.
7. Zmiany wokalne
Zmiany w objętości i jakości głosu to kolejny wczesny objaw choroby Parkinsona. Zmiany wokalne mogą obejmować mówienie łagodniejszym tonem lub rozpoczęcie mówienia przy zwykłej głośności, a następnie głos staje się bardziej miękki lub zanika.
8. Zaparcia
Zaparcia są częstym problemem, który może mieć szeroki zakres przyczyn. Zaparcie jest jednym z najczęstszych objawów niemotorycznych związanych z chorobą Parkinsona. Prawie 25 procent osób cierpiących na tę chorobę, doświadcza zaparcia przed wystąpieniem objawów motorycznych.