8 naturalnych sposobów na uśmierzenie bólu głowy

Bóle głowy są bardzo powszechną przypadłością. Zamiast sięgania po dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, możemy skorzystać z wielu naturalnych metod, dzięki którym pozbędziemy się bólu głowy.

1. Woda

Picie wystarczającej ilości wody może pomóc w zapobieganiu bólowi głowy lub zmniejszaniu jego nasilenia. Nawet niewielkie odwodnienie może zmienić nasz sposób myślenia i funkcjonowania, co powoduje, że czujemy się gorzej i doskwiera nam ból głowy. Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia jest bardzo proste – wystarczy pamiętać o częstym popijaniu wody. Spożywanie pokarmów bogatych w płyny, takich jak owoce, koktajle lub zupy, również może poprawić nawodnienie.

2. Zimny ​​kompres

Zimny ​​kompres może być prostym rozwiązaniem w przypadku eliminowania bólu głowy. Nakładanie lodu lub innego zimnego przedmiotu na głowę lub szyję, może pomóc w zwężeniu naczyń krwionośnych i zmniejszeniu stanu zapalnego w tym obszarze. Takie postępowanie może tymczasowo złagodzić ból głowy.

3. Ciepły kompres

W innych przypadkach, np. przy napięciowym bólu głowy, ciepły kompres może pomóc rozluźnić mięśnie i przynieść ulgę. Ciepły kompres jest bardzo prosty w przygotowaniu – wystarczy zanurzyć w gorącej wodzie niewielki ręcznik. Ten sam efekt może nam zapewnić gorący prysznic lub kąpiel.

4. Wyłącz światło

Niektóre osoby, u których występują bóle głowy, stają się wrażliwe na światło. Jasne światła w biurze, a nawet jasne światło ze smartfona, mogą pogorszyć dokuczliwe objawy. Spróbuj odpocząć w ciemnym lub słabo oświetlonym pokoju, by zniwelować ból głowy.

5. Herbatka ziołowa

Herbatka ziołowa może być użytecznym sposobem dodawania wody do diety, jednocześnie zapewniając wiele korzyści zdrowotnych. Na przykład herbata imbirowa może pomóc w migrenie. Jedno z badań z 2013 r. wykazało, że imbir w proszku działa podobnie jak zwykły lek zmniejszający objawy migreny. Inne potencjalnie uspokajające herbaty obejmują zioła, takie jak mięta pieprzowa, rumianek i lawenda.

6. Ćwiczenia

Ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego ciała i promować lepsze krążenie, co może zmniejszyć szanse pojawienia się bólu głowy. Pomocne mogą być regularne, umiarkowane ćwiczenia, takie jak szybkie chodzenie lub jazda na rowerze przez 30 minut dziennie.

7. Sen

Różne problemy mogą prowadzić do bólów głowy, a problemy ze snem należą do najczęstszych. Zbyt duża lub zbyt mała ilość snu, mogą w niektórych przypadkach wpływać na ból głowy. Dorośli ludzie powinni starać się spać od 7 do 9 godzin każdej nocy.

8. Akupunktura

Akupunktura jest częścią tradycyjnej medycyny chińskiej i polega na umieszczaniu małych igieł w powierzchni skóry. Celem nie jest wywoływanie bólu, ale stymulowanie własnej energii. Badania wykazały, że akupunktura jest skutecznym sposobem zapobiegania migrenom i napięciowym bólom głowy.

Dodaj komentarz