5 najczęściej zadawanych pytań dotyczących ciąży
Ciąża rodzi wiele różnych pytań – szczególnie, gdy mamy z nią do czynienia po raz pierwszy. Być może zastanawiasz się, jakie są wczesne objawy ciąży, ile powinnaś przytyć w ciąży, lub ciekawi cię, w jakiej pozycji powinnaś spać. Te pytania są całkowicie normalne – nie wstydź się pytać ani szukać na nie odpowiedzi, zwłaszcza gdy twoje ciało przechodzi przez tak wiele zmian.
Oto 5 najczęstszych pytań dotyczących ciąży.
1. Czy jestem w ciąży?
Najwcześniejszym i najbardziej wiarygodnym objawem ciąży jest brak okresu. Należy jednak pamiętać, że okres może się zatrzymać także z wielu innych powodów i wcale nie musi oznaczać ciąży.
Zrób domowy test ciążowy
Aby dowiedzieć się, czy na pewno jesteś w ciąży, możesz wykonać test ciążowy. Testy ciążowe wykonywane w domu są bardzo wiarygodne, ale nie należy zapominać o pójściu do lekarza, aby jak najszybciej rozpocząć opiekę przedporodową.
2. Kiedy zaczynają się zachcianki w ciąży?
Nie ma określonego momentu, w którym kobieta w ciąży zaczyna mieć zachcianki. U każdej ciężarnej przebiega to inaczej – są też takie kobiety, które w ogóle nie odczuwają zachcianek. W ciągu pierwszych pięciu tygodni ciąży, możesz odczuć znaczną poprawę apetytu. Będzie on jeszcze silniejszy w drugim trymestrze, aż w końcu powróci do normy w okolicach trzeciego trymestru. Zachcianki mogą być różne. Niektóre kobiety pragną tłustych potraw. Inne mają ochotę na rzeczy, których wcześniej nie lubiły, lub na dziwne kombinacje jedzenia, takie jak… batoniki z bekonem.
Staraj się jeść zdrowo i ogranicz niezdrowe pokusy do minimum! Jeśli masz ochotę na coś, co nie jest jedzeniem, np. pastę do zębów lub węgiel, porozmawiaj ze swoją położną lub lekarzem, ponieważ może to świadczyć o niedoborze witamin.
3. Ile powinnam przytyć w czasie ciąży?
Przyrost masy ciała w ciąży zależy od wielu czynników, m.in. od twojej wyjściowej masy ciała, zanim zajdziesz w ciążę. Większość kobiet w ciąży zyskuje od 10 kg do 12,5 kg. Znaczna część dodatkowej wagi jest spowodowana powiększającym się dzieckiem i wodami płodowymi, ale twoje ciało będzie również magazynować tłuszcz.
4. Jak mam spać w czasie ciąży?
Jeśli lubisz spać na plecach, bezpiecznie możesz to kontynuować w pierwszym trymestrze ciąży, ale gdy twój brzuch staje się coraz większy i cięższy, będziesz musiała spać na boku. Do trzeciego trymestru, spanie na boku jest najbezpieczniejszą pozycją dla twojego dziecka, ponieważ pomaga zapobiegać ryzyku urodzenia martwego dziecka.
Nic się nie stanie, jeśli w trakcie snu zorientujesz się, że śpisz w różnych pozycjach. Niezwykle ważne jest jednak zasypianie na boku, ponieważ oznacza to, że śpisz bezpiecznie dla swojego dziecka. Jeśli budzisz się na plecach, nie przejmuj się, po prostu odwróć się na bok i powróć do snu.
Spróbuj spać na boku z ugiętymi kolanami – pomoże to zmniejszyć nacisk na macicę i umożliwi ci swobodniejsze oddychanie. Dodatkowo, pozycja ta może pomóc złagodzić ból pleców. Jeśli chcesz, możesz ułożyć poduszkę pod brzuchem, między nogami i za plecami.
5. Co to jest plan porodu?
Plan porodu to dokument, w którym kobieta wypisuje wszystkie swoje oczekiwania wobec porodu. Dzięki niemu twoja położna, pielęgniarki i lekarze wiedzą, co chcesz robić podczas porodu. To szansa na zaplanowanie takich rzeczy, jak miejsce urodzenia, kto będzie z tobą w czasie porodu i jakie sobie życzysz udogodnienia.
Ważne jest, aby pamiętać, że poród nie zawsze idealnie pasuje do planu, a wiele rzeczy może się zmienić w ostatniej chwili (ale twoja położna będzie tam, aby pomóc ci podjąć najlepszą i najbezpieczniejszą decyzję dla ciebie i twojego dziecka).
Rzeczy do przemyślenia i uwzględnienia w planie porodu:
gdzie chcesz urodzić? (w domu, w jednostce położniczej lub w szpitalu)
czy chcesz, żeby w czasie porodu ktoś z tobą był, np. twój partner lub członek rodziny?
jeśli cesarskie cięcie jest konieczne, czy chcesz, żeby ktoś był podczas zabiegu przy tobie?
jakiego sprzętu chcesz użyć podczas porodu?
czy chcesz skorzystać ze specjalnych udogodnień?
czy chcesz być aktywna podczas porodu?
w jakiej pozycji chciałabyś być podczas porodu?
czy chcesz wziąć w ramiona swoje dziecko po porodzie?
jakie są twoje preferencje dotyczące łagodzenia bólu?
jak chcesz karmić swoje dziecko (piersią, mlekiem modyfikowanym)?
czy twoje dziecko może otrzymać witaminę K, jeśli jej potrzebuje?