5 insektów, które ludzkość będzie spożywać w przyszłości

Ludzka populacja cały czas powiększa się i niedługo przekroczy 8 miliardów. Nakarmienie takiej ilości ludzi, będzie robić się coraz trudniejsze. Stojąc przed takim problemem coraz większa liczba ekspertów uważa, że ludzie nie będą mieli innego wyjścia, jak zacząć jeść insekty…

Grupa studentów z McGill University podkreśliła wagę wygłaszanych przez ekspertów opinii wygrywając w 2013 roku nagrodę Hulta za stworzenie wysokobiałkowej mąki zrobionej z insektów. Nagroda zapewni studentom milion dolarów na stworzenie mąki, którą nazywają Power Flour.

Zaczniemy od koników polnych – powiedział Mohammed Ashour dla ABC News.

Food and Agriculture Organization (FAO) przy ONZ sporządziła raport o tytule “Jadalne insekty: Perspektywy Bezpieczeństwa Żywności i Pasz” (ang. „Edible Insects: Future Prospects for Food and Feed Security”). Dokument ten wyszczególnia dobre zarówno dla zdrowia, jak i środowiska, strony diety uzupełnianej przez insekty czyli „entomofagi”.

Poniżej przedstawiamy 5 jadalnych insektów z listy zawartej w raporcie FAO.

Gąsienice mopane

Larwalne stadium ćmy żerujące na drzewie mopane. W południowej części Afryki zbieranie gąsienic mopane jest multimilionowym interesem, w którym udział mają w większości kobiety i dzieci. Zebrane gąsienice są zazwyczaj gotowane w słonej wodzie, a następnie suszone na słońcu. Ususzona gąsienica może być przechowywana przez kilka miesięcy, co umożliwia uzupełnianie nimi diety, kiedy brakuje innych źródeł pożywienia. Według raportu FAO, gąsienice mopane są bogate w żelazo, potas, sód, wapń, fosfor, magnez, cynk, mangan oraz miedź.

Termity

Znane ze szkodliwej działalności we wszelkiego rodzaju drewnianych konstrukcjach, termity są bogate w składniki odżywcze, co wiedzą już mieszkańcy Ameryki Południowej oraz Afryki. Termity składają się zazwyczaj z 38 procent białka, a jeden gatunek z Wenezueli zawiera nawet do 64 procent białka (Syntermes aculeosus). Termity są również bogate w żelazo, wapń, ważne kwasy tłuszczowe oraz aminokwasy, takie jak tryptophan.

Rhychophorus phoenicis

Ten gatunek żuka jest przysmakiem wielu plemion Afryki. Jego larwy zbierane są z pni palmowych. Larwy są długie na 10 centymetrów i szerokie na 5 centymetrów. W związku z dużą zawartością tłuszczów, larwy te można smażyć na patelni, ale jedzone są również na surowo. Raport „Journal of Instect Science” z 2011 roku mówił, że larwy żuka Rhychophorus phoenicis są znakomitym źródłem potasu, cynku, żelaza i fosforu oraz kilku aminokwasów i jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasy tłuszczowych.

Robaki z rodziny Hemiptera

Jedzone w Azji, Ameryce Południowej oraz Afryce, robaki te są bogatym źródłem ważnych składników odżywczych, takich jak białko, żelazo, potas i fosfor. Z uwagi na to, że robaki te uwalniają nieprzyjemny zapach, jedzone są na surowo tylko po uprzednim usunięciu głowy. W innym wypadku są zazwyczaj smażone lub moczone w wodzie i suszone na słońcu. Dodatkowo, woda, w której były moczone wchłania zapach robaków i może być użyta jako pestycyd przeciwko termitom.

Mącznik młynarek

Larwy tego żuka są jedynymi insektami zjadanymi w świecie Zachodu. Są hodowane w Holandii nie tylko jako pokarm dla zwierząt, ale również dla ludzi. Wartości odżywcze mącznika ciężko przebić, gdyż jego larwy bogate są w miedź, sód, potas, żelazo, cynk oraz selen. Larwy mącznika są porównywalne do wołowiny pod względem zawartości białka, ale mają większą ilość zdrowych wielonienasyconych tłuszczów.

Dodaj komentarz