4 typowe oznaki, że potrzebujesz większej ilości snu

Dla większości ludzi sen jest w obecnych czasach luksusem. Przeciętny człowiek potrzebuje 7-9 godzin snu dziennie, ale wielu z nas przesypia niestety mniej. Jak sprawdzić, czy potrzebujemy więcej snu? Oto cztery najczęstsze oznaki, które wysyła nam nasz organizm, alarmując nas o konieczności większej ilości snu.

1. Przybierasz na wadze (nawet jeśli tego nie chcesz)

Czy wiesz, że przyrost masy ciała może być spowodowany brakiem snu? Wiele badań pokazuje, w jaki sposób utrata snu przyczynia się do otyłości. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Brak snu może prowadzić do zwiększonego apetytu, ze szczególnym upodobaniem do wysokokalorycznych potraw. Ponadto, mniejsza ilość snu zaburza równowagę hormonalną, prowadząc do odkładania się tkanki tłuszczowej.

2. Masz ochotę na tłuste i słodkie potrawy

Niewystarczająca ilość snu przyczynia się do zwiększonej produkcji kortyzolu, co prowadzi do zwiększenia ochoty na tłuste i wysoko przetworzone pokarmy. Dodatkową przeszkodą w przeciwstawieniu się temu jest brak siły woli wynikający ze zmęczenia, co wpływa na twoje umiejętności decyzyjne, a także na zdolność wyboru zdrowej opcji żywieniowej.

3. Trudności w skupieniu uwagi

Sen nie tylko służy wypoczynkowi, ale także oczyszcza nasz mózg z toksyn. Wyobraź sobie garaż pełen śmieci i konieczność wyprowadzenia samochodu. Czynność ta z pewnością zajmie o wiele więcej wysiłku niż gdybyśmy mieli wyprowadzić auto z czystego garażu. Tak samo trudno jest pozostać skupionym, gdy nie jesteś wypoczęty i pozbawiony snu. Twoja pamięć również nie będzie działać tak dobrze, jak powinna (szczególnie pamięć długoterminowa).

4. Niezadowolenie

Brak snu może również przyczyniać się do wzrostu negatywnego nastroju. Gdy nie pozwalasz mózgowi (i ciału) na regenerację podczas snu, wystawiasz je na większy stres. Kiedy śpisz mniej niż 7 godzin dziennie, odczuwasz złość, smutek, a nawet wyczerpanie psychiczne. Ciągły brak snu może zwiększać negatywne emocje i myśli, sprawiając, że jesteś nieszczęśliwy, a nawet doprowadzić do problemów psychicznych.

Sen jest jednym z najważniejszych czynników sukcesu i zdrowego życia, a jednocześnie jedną z najtrudniejszych rzeczy do osiągnięcia w naszym szybkim i zabieganym świecie. Nie czuj się winny, że idziesz spać godzinę lub dwie wcześniej. Potraktuj to jako inwestycję w przyszłe zdrowie i wydajność.

Dodaj komentarz