Testy na ojcostwo – co warto o nich wiedzieć?

Testy na ojcostwo są coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dają pewny wynik (oczywiście wykonane w wiarygodnym laboratorium), a do tego można je zrobić właściwie z dowolnego miejsca świata i na podstawie dyskretnych próbek jak smoczek, włosy czy szczoteczka do zębów. Na czym polegają takie badania i co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Na czym polegają testy na ojcostwo i jak je zrobić?

Testy na ojcostwo są badaniami genetycznymi – z perspektywy pacjenta bardzo prostymi. Można zrobić je samodzielnie w domu (wcześniej zamawiając zestaw do pobrania próbek) lub w przychodni (umawiając się do punktu pobrań).

W laboratorium z pobranych próbek izoluje się DNA i ustala profile genetyczne badanych osób. Taki profil można w uproszczeniu nazwać „genetycznym odciskiem palca”, ponieważ jest unikalny dla każdego człowieka (oprócz bliźniąt jednojajowych). Dzięki porównaniu profili można potwierdzić albo wykluczyć ojcostwo.

Jakie próbki można wykorzystać do testu na ojcostwo?

Tak naprawdę do takiego badania nadają się dowolne próbki – musi znajdować się na nich jednak DNA badanych osób. Co można wykorzystać? Nie tylko popularne wymazy z policzka, ale też np. włosy z cebulkami, szczoteczkę do zębów, maszynkę do golenia, sztućce, puszkę po napoju, niedopałek papierosa, smoczek, pasek z glukometra, chusteczkę z katarem, gumę do żucia, a nawet inhalator czy nadgryziony chrupek kukurydziany. Co najważniejsze – każda próbka jest tak samo pewna.

A czy pewny test na ojcostwo można zrobić jeszcze w ciąży?

Mało kto wie, ale tak – test na ojcostwo można zrobić już od 8. tygodnia ciąży. To najwcześniej dostępne badanie ojcostwa, które wykorzystuje wolne płodowe DNA obecne w krwiobiegu ciężarnej. W skrócie badanie polega na pobraniu krwi przyszłej mamy (jak do morfologii) i wyizolowaniu także DNA jej dziecka.

Test na ojcostwo w ciąży można wykonać też od 15 tygodnia w czasie badań prenatalnych. W tym przypadku można uzyskać nie tylko informację na temat ojcostwa, ale też na temat stanu zdrowia dziecka.

Jak wybrać test na ojcostwo?

W czasie wyboru testu na ojcostwo większość osób kieruje się ceną. To może być jednak zwodnicze – bardzo tanie badania DNA zwykle nie są wykonywane w wiarygodnych laboratoriach. Co jest zatem ważne podczas wyboru i na co zwrócić uwagę?

  • Akredytacja PCA i certyfikaty – udział w międzylaboratoryjnych kontrolach daje gwarancję, że laboratorium jest sprawdzone, a jakość analiz – potwierdzona. Warto ponadto wiedzieć, że takie organy jak sądy i policja mogą wykorzystywać tylko wyniki badań wykonanych właśnie w akredytowanym laboratorium.
  • Doświadczenie w badaniach DNA – obecnie coraz więcej firm wykonuje testy na ojcostwo – mimo braku doświadczenia czy odpowiedniego sprzętu. Warto sprawdzić, czy laboratorium specjalizuje się rzeczywiście w badaniach genetycznych.
  • Wyniki zgodne z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii – czyli potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem powyżej 99,9999% (określane jako „prawdopodobieństwo graniczące z pewnością”).
  • Analiza 24 markerów DNA – badanie takiej liczby markerów pozwala wydać jednoznaczny wynik również przy udziale tylko domniemanego ojca i dziecka.
  • Odczynniki wysokiej jakości – jakość odczynników ma wbrew pozorom ogromne znaczenie dla pewności wyniku. Niektóre laboratoria produkują własne, które nie mają walidacji, a tym samym – mogą generować błędy.
  • Rygorystyczne procedury bezpieczeństwa – które zapobiegają błędom ludzkim. Do takich procedur należą m.in. podwójna kontrola (kiedy jeden laborant wykonuje badanie, a drugi kontroluje jego pracę) czy przeprowadzenie badania raz jeszcze, jeśli wynik wyklucza ojcostwo.
  • Posiadanie placówek stacjonarnych – wiele osób decyduje się na wykonanie testu na ojcostwo przez internet. I nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że laboratorium ma również punkty stacjonarne. Świadczą one o tym, że rzeczywiście istnieje i nie zniknie „z dnia na dzień”.

Autor: www.testDNA.pl

Zdjęcie: ⓒJozef Polc/123rf.com

Dodaj komentarz