Naukowcy odkryli nowe zastosowanie gumy do żucia

Guma do żucia może promować utratę wagi, jeśli jest żuta podczas chodzenia. Wniosek ten został postawiony przez japońskich naukowców z University of Waseda w Tokio. Ich badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Physical Therapy Science”.

Eksperci przebadali 46 mężczyzn i kobiety w wieku od 21 do 69 lat. Pierwsza grupa badanych miała dwie przerwy w żuciu podczas chodzenia przez 15 minut. Druga grupa zamiast gumy do żucia otrzymała proszek zawierający te same składniki. W obu przypadkach eksperci mierzy tętno, dystans i zużycie energii. Stwierdzono, że u pierwszej grupy uczestników tętno było dwa razy wyższe niż w grupie kontrolnej.

Nasze badania pokazują, że żucie guma podczas chodzenia, zwiększa odległość i energochłonność mężczyzn w średnim wieku, zwłaszcza starszych mężczyzn – podsumowują autorzy badania.

Ze względu na ograniczenia metodologiczne, naukowcy nie byli w stanie obliczyć dokładnej liczby ruchów żujących. Ich zdaniem, czynnik ten będzie musiał zostać wzięty pod uwagę w dalszych badaniach w celu dokładniejszego pomiaru wskaźników.

Dodaj komentarz