Czy rankiem jesteśmy mniej etyczni?

Jeśli jesteś „nocnym markiem”, o 6:30 rano jesteś prawdopodobnie strasznym zrzędą. Badania wskazują, że o tak wczesnej porze jesteśmy bardziej skłonni oszukiwać innych. Co ciekawe, ranne ptaszki mają podobne tendencje o północy.

„Podczas jednego dnia ludzie mogą być w jednej chwili etyczni, a w innej nieetyczni” – zauważają badacze.

Podczas badania wzięto pod uwagę naturalny rytm dobowy ludzi i wykorzystano go w dwóch eksperymentach. W pierwszym uczestnicy otrzymywali zapłatę za każdą rozwiązaną przez siebie łamigłówkę. Sesje z łamigłówkami urządzano rankami, a nocne marki częściej zawyżały swoje wyniki.

Następnie uczestnikom obiecano zapłatę w zależności od liczby wyrzuconych przez siebie oczek na kostce, podczas sesji rozpoczętych o 7 rano lub o północy. Tylko uczestnicy znali swoje wyniki, a większą sumę pieniędzy mieli otrzymać tylko przy większej liczbie oczek. Jak przewidziano, nocne marki rankami zgłaszali wyższe wyniki niż wieczorami. Ranne ptaszki zawyżały wyniki w nocy.

„Zdajemy sobie sprawę, że etyczne decyzje są wyczerpujące” – stwierdziła Sunita Sah, profesor etyki biznesowej w Szkole Biznesu McDonough na Uniwersytecie Georgetown.

„Mamy ograniczone zasoby i mniej samokontroli o pewnych porach dnia” – dodała.

Odkrycia te uświadamiają nam o komplikacjach, które wiążą naszą etykę i plany w ciągu dnia.

Dodaj komentarz