Czy komórki macierzyste na zawsze odmienią świat medycyny?

Stoimy u progu rewolucji, jeżeli chodzi o komórki macierzyste. Zrozumienie i wykorzystanie tych unikalnych komórek, może prowadzić do wielu przełomów w dziedzinie przedłużania życia oraz opracowania metod terapeutycznych, które być może pozwolą nam leczyć choroby przewlekłe i regenerować uszkodzone narządy.

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to niewyspecjalizowane, pierwotne i niedojrzałe komórki, które mogą przekształcać się w pewne komórki serca, neurony, wątrobę, płuca, skórę itd., a także mogą dzielić się i wytwarzać więcej komórek macierzystych. W dzieciństwie lub młodości, komórki macierzyste są obfite i działają jak wbudowana samonaprawa organizmu. Często są przyciągane do miejsca urazu lub stanu zapalnego, aby leczyć i przywrócić normalne funkcjonowanie. Ale wraz z wiekiem, nasz zapas komórek macierzystych zaczyna zmniejszać się (od 100 do nawet 10 tys. razy, w zależności od tkanek i narządów). Ponadto, komórki macierzyste przeżywają mutacje genetyczne, które obniżają ich jakość i skuteczność w odbudowie i naprawie organizmu.

Ale co by było, gdybyśmy mogli przywrócić i odmłodzić populację komórek macierzystych?

Jedną z opcji jest ekstrakcja i akumulacja własnych, autologicznych komórek macierzystych w tkance tłuszczowej. Ale te komórki macierzyste są mniejsze, a ich „źródło” przeszło wiele różnych mutacji. Wielu naukowców i lekarzy, obecnie preferuje alternatywne źródło, uzyskując komórki macierzyste z łożyska lub pępowiny pozostawionej po urodzeniu. Te komórki macierzyste są obficie dostępne i w żaden sposób nie wpływają na komórki noworodka. Mogą one być przechowywane w fabrykach chemicznych, w których wytwarza się ważne czynniki wzrostu, które mogą zmniejszać stany zapalne, zwalczać zaburzenia autoimmunologiczne, zwiększać masę mięśniową, naprawiać stawy, a nawet odmładzać skórę i włosy.

Przyszłe leczenie przy użyciu komórek macierzystych

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, liczba rocznych publikacji dotyczących badań nad komórkami macierzystymi, wzrosła aż 40-krotnie. Zgodnie z przewidywaniami, do 2020 roku, wartość rynku komórek macierzystych ma sięgnąć rekordowych 170 miliardów dolarów.

W chwili urodzenia jesteśmy prawdopodobnie w punkcie naszej doskonałości biologicznej. Nasz organizm nie był jeszcze narażony na wszystkie szkodliwe bodźce, takie jak promieniowanie elektromagnetyczne, chemikalia, zanieczyszczenie biologiczne, więc nasz kod nie jest jeszcze zepsuty. Bank komórek macierzystych pozwala nam zbierać komórki macierzyste z oryginalnym, nietkniętym DNA po urodzeniu, aby propagować je w dużych ilościach dla przyszłych dawek, a następnie zamrozić te dawki – mówi doktor Bob Hariri.

Hariri odkrył, że oprócz krwi pępowinowej (krwi obecnej w pępowinie noworodka), organem niezwykle bogatym w komórki macierzyste, jest łożysko. Zatem, zamiast wyrzucać tkankę pozostałą po porodzie oraz łożysko, lepiej je zachować, gdyż mogą one nas uratować i zapewnić nam klucz do długiego i zdrowego życia.

Dodaj komentarz